Dospělost

2. ledna 2014 v 18:14 |  žblebty
Variace na nedávný článek "18".
Jako dítě jsem věřil, že dospělost začíná ve chvíli, kdy vás lidé začnou namísto "ahoj" oslovovat "dobrý den". Nedávno mi řekl "dobrý den" kluk sotva o čtyři či pět let mladší, se kterým jsem ještě před pár lety hrál fotbal. Je tedy myslím nejvyšší čas na malou rekapitulaci.


Před pár měsíci mi bylo osmnáct. Jsem tedy dospělý jak z "dobrodenního" tak z oficiálního hlediska. Jsem plně tělesně vyvinut, v biologii tedy také problém není. Mám za sebou milostná zklamání i úspěchy, zažil jsem opilost i kocovinu, měl jsem v ústech cigaretu, viděl jsem zemřít člověka a už jsem volil do poslanecké sněmovny. Podle všech ukazatelů jsem tedy plnohodnotný dospělec. Tak co se sakra děje?
Jako malý jsem občas zaslechl větu: To pochopíš, až budeš dospělý. Mám svoje rodiče rád. Ale jsou případy, kdy nejsou nic jiného, než bezostyšní lháři. Pravda, většinou tím byla myšlená ukrutně vtipná pointa nějakého vtipu, kterou teď už chápu. Ale někdy byla ta věta použita i ve chvílích, kdy rodiče byli unavení a otrávení neustávajícím kolotočem otázek, které vylétaly z nechápajících rtíků jako motýlci a dopadali na upracované hlavy jako krumpáče, otázek, které všechny začínaly nevinným slůvkem: Proč?
To pochopíš, až budeš dospělý.
Ale ono nic. Kluk jenom o pár let mladší mi řekl "Dobrý den," a já pořád nechápu. Dny, zkušenosti a vědomosti mnou prochází jedny za druhým, aniž by nabídly alespoň stín odpovědi. A tak nezbývá, než pořád a pořád dokola opakovat otázku. Proč?
Proč má ropa větší cenu než život a Země? Proč sloužíme my penězům a úřadům a ne naopak? Proč jeden Američan váží stejně jako jedna africká rodina? Proč se neučíme vytvářet nové věci, ale opakovat staré? Proč nás bolí, když vidíme naše milované šťastné s jinými? Proč se bojíme říkat velká slova? Proč lžeme? Proč se lidé nenávidí ve jménu lásky? Proč se lidé nenávidí? Kde je láska? Proč?
To pochopíš, až budeš dospělý.
Už aby to bylo.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama