Je chytřejší člověk nebo zvíře?

21. dubna 2013 v 20:38 |  žblebty
Boj o konečnou odpověď na tuto otázku svedly již desítky či stovky argumentů, ať už míněných s nadsázkou, sázkou či podsázkou. Je mi jasné, že já tento boj nevyhraji, chci jenom nastínit, jak by podle mého soudu mohl dopadnout.


Člověk je tvor od přírody inteligentní. O tom není sporu. Je schopen takových úkonů, jako jsou řeč, práce s nástroji, vzájemná organizace nebo hraní piškvorek. Vynalezl historii, náboženství, nespočet vědních disciplín a filosofii.
A jedním z plodů této inteligence, je také slavná věta: "Myslím, tedy jsem." A pokud se nemýlím, mělo by to fungovat i obráceně. Tudíž vše co na našem světě prokazatelně existuje, zároveň i myslí. Můžeme pochopitelně tvrdit, že zvířata ve skutečnosti neexistují. Ovšem zkuste se tímto tvrzením bránit, až se na vás vrhne pitbul.
Dospěli jsme tedy k tomu, že zvířata myslí. Teď jde tedy o to, jestli myslí lépe nebo hůře než člověk. Všechny IQ a jiné testy dávají ve svých výsledcích přednost člověku. Slon, pes, ani slunéčko sedmitečné vás v piškvorkách neporazí, počítat zřejmě neumí a nemají žádný akademický titul. Problém je v tom, že výsledky všech těch testů posuzuje člověk. Já tvrdím, že zvíře je tvor ve většině případů daleko inteligentnější.
Nemá však potřebu svou inteligenci nijak dokazovat. Bylo by schopné nás všechny porazit v piškvorkách během pár tahů, ale co potom? Cítili bychom se uraženi, poníženi a zostuzeni tím, že nás porazilo "hloupé" zvíře. Svůj vztek bychom si vylili právě na tom zvířeti a moudrá němá tvář tomu chce předejít a čtverečkovaný papír buď ignoruje, nebo od něj utíká, případně (v případě slona) ho zašlápne. I s námi.
Pokud jde o počty, je to stejný problém. I ta nejhloupější gorila ví, že druhá odmocnina z šestnácti banánů jsou čtyři banány, každý gepard si je vědom vztahu v=s/t a velbloud zvládá rozdělit si obsah vody ve svých hrbech na měsíc cesty, sotva mu ty hrby vyrostou. Proč by ale kterýkoli z nich řešil nesmyslné příklady, které jim zrovna k ničemu nejsou? Kálet na podlahu nebo zkoumat svůj vlastní dráp je přece zábava daleko větší.
A takto bychom mohli pokračovat dále. Nicméně, slíbil jsem svůj názor na konečný výsledek tohoto sporu. Osobně se domnívám, že všem jednou konečně dojde, že nejchytřejší jsou rostliny, které se na rozdíl od zvířat nenechají lidmi podobnými testy vůbec otravovat a klidně si rostou.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 MAKY.OREL MAKY.OREL | E-mail | Web | 23. dubna 2013 v 20:32 | Reagovat

Tak jakožto student biologie mám v téhle otázce pravda celkem jasno :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama